Дивовижний світ природи

Дивовижний світ природи

среда, 9 марта 2016 г.


           Задачі з біології людини



Регуляція життєвих функцій

Задача 1.1.
Відношення головного мозку до спинного у риб становить 1:1, у коня 2,5:1, у собаки від 4,5:1 до 9:1, а у людини – 40:1. Який висновок можна з цього зробити?

Задача 1.2.
Відношення відносних розмірів головного мозку до маси тіла у людини становить 1:50, а у кашалота 1:5000. Яка маса головного мозку людини масою 70кг і кашалота масою 35тонн?
  
Задача 1.3.
Враховуючи умову і розвязок попередньої задачі, визначити масу спинного мозку людини, якщо відношення головного мозку до спинного становить 40:1.

Задача 1.4.
В організмі людини міститься 150тис. холодових і 160 тис. теплових рецепторів. Як ви вважаєте, чому існує така значна різниця?

Задача 1.5.
Уявіть собі, що у людини більша частина рецепторів пошкоджена в результаті хвороби. Як буде поводитись людина?
  
Задача 1.6.
Як можна пояснити, що нервові імпульси у коней передаються до мязів ніг із швидкістю 100 м/сек., а імпульси, що призводять у дію шлункові залози із швидкістю всього 2-3м/сек.?

Задача 1.7.
У вищих тварин дуже небезпечним може бути удар в область черевця. Так удар по черевцю жаби може призвести до зупинки серця. Як це може відбуватися?

Задача 1.8.
Після перенесеня черепної травми чи інфекційного захворювання центральної нервової системи людина може ходити, немов у стані легкого спяніння. Поясніть причину такої зміни ходи.

Задача 1.9.
При деяких захворюваннях у людини порушується проведення збудження зі спинного мозку до головного; у зворотньому напрямі збудження передається нормально. Поясніть чи зберігається при цьому колінний рефлекс і чому?

Задача 1.10.
У давні часи анатоми називали довгастий мозок «життєвим вузлом». На основі яких спостережень вони так вважали?

Задача 1.11.
Відомо, що клітини нейроглії у нервовій тканині не здатні проводити нервові імпульси. Яку функцію виконує нейроглія у гіпофізі та епіфізі, де немає нейронів?


Задача 1.12.
Інколи у людей виникає «тремтіння від холоду». З чим це повязано?

Задача 1.13.
Гормонам властива велика біологічна активність. Так, адреналіна достатньо, щоб посилити роботу 100 000 000 сердець жаби, а 1г інсуліна здатний знизити рівень цукру в крові 125000 кролів. Скільки потрібно цих гормонів для нормальної життєдіяльності однієї особини?

Задача 1.14.
В організмі людини маса залоз різна. Наприклад щитовидна залоза досягає 35г, гіпофіз 1 г, надниркові залози 10 г кожна. Який відсоток становить загальна маса цих залоз відносно тіла дорослої людини масою 75 кг?

Задача 1.15.
Яка маса однієї із найбільших ендокринних залоз щитовидної, якщо за одну хвилину через неї проходить 125г циркулюючої крові, що перевищує масу залози у 5 раз?

Задача 1.16.
Маса щитовидної залози становить 30г. За одну хвилину через судини залози проходе крові у азів більше, ніж маса самої залози. Скільки крові проходе через залозу за 1сек. і за 1год.?

Задача 1.17.
У рибних господарствах в період нересту багато риб у штучних умовах не дозрівають на стільки, щоб розпочати статевий цикл. Таким недозрілим рибам вводять завись розтертих гіпофізів риб, і уже через добу утворюються сперматозоїди та ікра. Чому спосіб гіпофізних інєкцій дозволив господарствам підвищити продуктивність?

Задача 1.18.
Як ви гадаєте, чому ліки, які містять гормоноподібні речовини, як правило, є сильнодіючими?

Задача 1.19.
За допомогою інєкції інсуліну і гормону росту дістають приріст маси у тваринництві на 10-18%, а при введенні синтетичних преператів з аналогічною дією приріст підвищується на 30%. До чого може призвести така висока біологічна активність гормональних препаратів на основі хімічного синтезу?

Задача 1.20.
У нервовій системі людини щодня гине близько 10000 нейронів, які не змінюються, бо поділ нервових клітин припиняється в ранньому дитинстві. Але це не порушує функції мозку у 30-річному віці. Якщо людина доживає до 100 років, то менше, ніж 0,5% нейронів гине від природніх причин. Запропонуйте свої гіпотези регуляції життєвих функцій організму людини.

Задача 1.21.
Маса гіпофіза 1 г, надниркових залоз 8-10 г, щитовидної залози 25-35 г, вилочкової (зобної) 35-40 г. Як ви думаєте, чи існує залежність між масою залоз та кількістю виділених ними гормонів?

Задача 1.22.
У дорослих тварин видалення тимуса (вилочковидної залози) призводить до зменшення кількості лімфоцитів у крові на 60-70% та до зменшення майже вдвічі розмірів лімфатичних вузлів та селезінки. Який висновок можна з цього зробити?

Задача 1.23.
Вилочкова залоза найбільшого розвитку досягає до 11-13 років, після чого відбувається зворотній розвиток, і у дорослих людей зберігається серед жирової тканини лише окремі ділянки залози із ендокринною функцією. Запропонуйте свої варіанти пояснення цього явища.

Задача 1.24.
Маса щитовидної залози у новонародженої дитини близько , до десятирічного віку вона збільшується у 10 разів, а у пятнадцятирічному віці вона стає, як у дорослої людини т.б. у 15 раз більшою, ніж у новонародженого. Яка маса щитовидної залози у молодшому шкільному віці та у дорослих?

Задача 1.25.
Як ви можете пояснити те, що на кожній нервовій клітині розміщено безліч збуджуючих і гальмуючих синапсів?

Задача 1.26.
Чому відділення аксона від тіла нервової клітини або загибель нервової клітини, наприклад при поліомієліті, призводить до переродження аксона?

Задача 1.27.
Довгастий мозок разом із мостом у новонародженого має масу 8 г, що становить 2% від маси головного мозку. Яка маса довгастого мозку, коли відомо, що він становить 1,6%?

Задача 1.28.
Поясніть, чому мозочок головного мозку найбільш інтенсивно росте в перший рік життя людини, а в 15 років він досягає розмірів дорослої людини?

Задача 1.29.
Біоелектричне явище це виникнення і розповсюдження збудження, що повязане із зміною електричного заряду живої тканини. По обидві сторони поверхні клітинної мембрани у стані спокою створюється різність потенціалів близько 60-90 мВ (мембранний потенціал). Поясніть з чим повязано те, що для клітин нервової і мязевої тканин він становить 80-90 мВ, а для епітеліальної тканини 18-20 мВ?

Задача 1.30.
Мієлінова оболонка у мякушевих нервових волокнах відіграє роль своєрідного електричного ізолятора. Швидкість проведення збудження по мякушевим волокнам
120м/сек, а по безмякушевим 30м/сек. Як можна пояснити таку різницю у швидкостях?

Задача 1.31.
Алкоголь не впливає на синаптичну передачу імпульсів, зате він значно збільшує швидкість загибелі нейронів приблизно до 33000 на кожні 10 вжитого алкоголю. Підрахуйте скільки може бути зруйновано нейронів у алкоголіка за один день, за місяць, за рік, якщо він щодня вживає 50г алкоголю? Що можна сказати про його розумовий розвиток?

Задача 1.32.
Чому при фізичному навантаженні збільшується кількість адреналіна і підвищується частота дихання і пульс?

Опорно-рухова система

Задача 2.1.
Яка вага вашого скелету, якщо він становить 18% загальної маси вашого тіла?

Задача 2.2.
Різні відділи хребта ростуть в довжину нерівномірно. До старості хребет укорочується, іноді на 10%. З чим це повязано?

Задача 2.3.
Поясніть, чому при послабленій дії щитовидної залози спостерігаються переломи кісток?

Задача 2.4.
Знаючи будову кістки, поясніть, чому стегнова кістка людини у вертикальному положенні може витримувати вантаж до 1тонни?

Задача 2.5.
За перші 10 років життя ріст дитини збільшується у 2,5 рази , потім ріст уповільнюється і від 20 років до 50 залишається незмінним. Після 50 років ріст людини повільно зменшується в середньому на 1-2см кожного наступного десятиліття. Як ви можете пояснити цей факт?

Задача 2.6.
Велика гомілкова кістка людини має масу 0,г. Поясніть, чому порівняно легка кістка може витримувати у вертикальному положенні навантаження у 3000 раз більший, ніж її маса. Яку вагу може вона витримувати?

Задача 2.7.
Поясніть факт. Співвідношення неорганічних та органічних речовин у нормальній кістці людини становить 3:1; у кістці дитини, що хворіє на рахіт 1:4; у кістках собак, яких годували молоком або мясом 1:1, а у тих, яких годували рослинною їжею співвідношення було 1:2.

Задача 2.8.
Про функцію мяза можна судити за його кольором. Червоні мязи забезпечують тривалу мязову активність, а білі мязи здійснюють в основному швидкі поодинокі скорочення. Замикаючі мязи молюсків, працюючи повільно, здатні піднімати тягар масою до 10 кг і утримувати його тривалий час при незначних витратах енергії. Як ви думаєте чому?

Задача 2.9.
Молекула міозину складається із двох важких поліпептидних ланцюгів з молекулярною масою 200 000, що утворюють хвіст та дві голівки міозину, з якою звязані чотири лекгі поліпептидні ланцюги (по два ланцюги на кожну голівку) із середньою молекулярною масою 20 000. Яка молекулярна маса міозину головного білка мязів?

Задача 2.10.
Поперечно-смугасті м’язи це «двигуни», в яких хімічна енергія перетворюється на механічну. Мязи використовують на рух 33% хімічної енергії, що звільняється із розкладу тваринного крохмалю глікогену. Де дівається інша енергія?

Задача 2.11.
Доведено, що у різні вікові періоди мязи ростуть з різною швидкістю. Маса мязів новонародженої дитини становить 24% від загальної маси тіла, у дошкільному віці (до 7 років) маса становить 28%. В період від 7 до 12 років відбувається швидкий приріст маси мязів. Потім ріст поступово уповільнюється, і до 18 років стає 42%, а у атлетів маса може сягати 50% від загальної маси тіла. Чому так відбувається?

Задача 2.12.
Діти втомлюються при нерухомості, при тривалому гальмуванні рухів. В грудному віці втома у дітей наступає через 1,5 од. Поясніть, чому чим молодша дитина, тим швидше вона втомлюється?

Задача 2.13.
Що важче нести: піднос із повними тарілками чи чашку кави?

Задача 2.14.
У поперечно-смугастому мязевому волокні чергуються протофібрили, які побудовані із білка актину діаметром 40-50 А та протофібрили із білка міозину діаметром 100-200 А. Чому у хребетних на одну міозинову протофібрилу припадає дві, а у безхребетнихтри актинові протофібрили?

Задача 2.15.
Чи здатна до активного скорочення провідна мускулатура серця?

Задача 2.16.
Кісткові мозолі це молода кісткова тканина та хрящ, що утворюються на місці дефекту кістки. Чому кісткові мозолі утворюються не при кожному пошкодженні?

Задача 2.17.
Як відбувається живлення гіалінового хряща, який не має кровоносних судин?

Задача 2.18.
Відомо, що хрящова тканина поділяється на три види: гіаліновий хрящ, еластичний і волокнистий хрящ, будова останнього дуже схожа на щільну сполучну тканину. Гіаліновий і еластичний хрящі, крім хондроцитів і хондробластів, мають у своєму складі міжклітинну і волокнисті речовини. Чому еластичний хрящ , який зустрічається у вушній раковині, надгортаннику, не можна зустріти у бронхах, трахеях, суглобах, як гіаліновий хрящ?

Задача 2.19.
В процесі ембріогенезу спочатку формується хрящовий скелет, а потім він замінюється на кістковий. Знаючи особливості тканин, запропонуйте варіанти, чому так відбувається.

Задача 2.20.
Збільшення маси хряща веде до погіршення умов живлення хондроцитів, які можуть дегенерувати. Погіршення харчування сприяє відкладанню солей кальцію навколо хондроцитів. Які зміни можуть виникнути в опорно-руховій системі організма?

Кровообіг та дихання

Задача 3.1.
Повний кругообіг крові у дорослої людини здійснюється за 25сек., у дитини за 15сек., у підлітказа 18сек.. Скільки раз пройде кров по тілу людини за добу?

Задача 3.2.
У новонароджених спостерігається високий вміст гемоглобіна (більше 100%) і велика кількість еритроцитів, а на 5-6 день їх життя ці показники знижуються. З чим це повязавно?

Задача 3.3.
Як відомо, до складу молекули гемоглобіну входить залізо, якщо кров у організмі червоного кольору, а якщо мідь, то кров блакитного кольору априклад молюски). Скільки заліза у крові людини, якщо в середньому у 100см3 крові 50мг заліза?

Задача 3.4.
У медичній практиці за 100% приймають вміст гемоглобіна рівний 16,7 г в 100 см3 крові. В аналізі крові записано «80 одиниць гемоглобіна», що означає, що в 100 мл крові міститься 80% від 16,7 г. Яка маса гемоглобіна в крові такого аналізу?


Задача 3.5.
Ми дихаємо завдяки білку гемоглобіну, що міститься в клітинах крові еритроцитах. Один еритроцит має близько 280 млн. молекул гемоглобіну. Знаючи кількість еритроцитів в крові людини, підрахуйте скільки молекул гемоглобіну будуть звязувати молекули кисню?

Задача 3.6.
На 1 кг маси тіла у дорослих 50 мл крові, у дітей 70 мл, у новонароджених 150 мл. З чим це повязано?

Задача 3.7.
У новонародженої дитини вагою 3,5 кг кров становить 14,7% маси тіла, а у дітей 14 років 7%. Скільки крові у дітей різного віку?

Задача 3.8.
У 100 мл плазми крові людини міститься близько 93 г води. Скільки води у крові дорослої людини, якщо плазма становить 55% загальної кількості крові?

Задача 3.9.
Лімфа і тканинна рідина в організмі людини становить 30% від маси тіла, плазма близько 5%, а вода 75%. Знаючи вагу свого тіла, підрахуйте кількість цих складових частин гомеостазу.

Задача 3.10.
Один грам гемоглобіна здатний звязати 1,34 см3 кисню. Скільки кисню може перенести гемоглобін крові людини, якщо в 100 мл його міститься 16 г?

Задача 3.11.
Один грам гемоглобіна реально звязує 1,34 мл кисню. В одному літрі крові міститься в середньому 150 г гемоглобіну. Скільки кисню міститься в одному літрі крові?

Задача 3.12.
За один день кістковий мозок виробляє 320 млрд. еритроцитів.Скільки еритроцитів він виробляє за рік?

Задача 3.13.
Загальна поверхня тіла людини 2 м2, а поверхня всіх еритроцитів людини у 1500 раз більша. Яка поверхня еритроцитів в організмі людини?

Задача 3.14.
Поясніть, чому кров новонародженої дитини містить велику кількість ядерних еритроцитів, а після місяця життя в крові спостерігаються лише одиничні еритроцити із ядром?

Задача 3.15.
В 1 мм3 крові міститься 1950 лімфоцитів. У дорослих тварин видалення вилочкової залози призводить до зниження кількості лімфоцитів в крові на 70%. Яка кількість лімфоцитів може бути в організмі і як це впливає на імунну систему?

Задача 3.16.
Термін життя лецкоцитів в крові організму від 1-7 до десятки років. З чим повязаний такий різноманітний термін порівняно із тривалістю життя еритроцитів і тромбоцитів?

Задача 3.17.
Якщо у людини на 60% знижується кількість еритроцитів, то розвивається анемія (малокрівя). При якій кількості еритроцитів лікарі свідчать про наявність хвороби?

Задача 3.18.
Серед лейкоцитів крові є зернисті т. у плазмі яких є дрібні зерна (гранули), і які можуть забарвлюватись різними барвниками нейтрофіли. Один такий нейтрофіл може поглинути 30 мікробів. Скільки мікробів можуть поглинути нейтрофіли крові, якщо їх в організмі 4200?

Задача 3.19.
Кількість тромбоцитів в крові може змінюватись протягом доби: вдень їх більше, вночі менше. Після важкої мязевої роботи кількість кровяних пластинок збільшується у 4 рази. Скільки тромбоцитів на кінець дня у крові людини, яка важко працювала, якщо в 1мм3 крові їх міститься 300 000?

Задача 3.20.
В одному літрі крові міститься 10 г імуноглобулінів (це 51020 молекул). Скільки антигенів (вірусів, мікробів) може знешкодити цілий організм?

Задача 3.21.
В 1 мм3 крові жінок міститься 4 млн. еритроцитів, а у чоловіків 5 млн. У людей, що живуть у високогірних районах еритроцитів приблизно на 30% більше, ніж у жителів морського узбережжя. Яка кількість еритроцитів може бути у жінок та чоловіків високогірних районів і з чим повязана така різниця?

Задача 3.22.
У новонародженої дитини максимальний тиск крові 76 мм рт. ст., а мінімальний – 40 мм рт. ст. З віком кровяний тиск підвищується, і у людей після 50 років максимальний тиск відповідно стає 130-145 мм рт. ст. З чим повязане підвищення тиску у людей похилого віку?

Задача 3.23.
Через серце людини перекачується близько 5 л крові за хвилину під час сну, а під час важкої фізичної праці у 5 разів більше. Скільки крові перекачує серце при двохгодинній та восьмигодинній роботі?

Задача 3.24.
Серце за все життя людини скорочується 2,5 млрд. раз. У дітей до одного року воно скорочується 150 раз за хвилину, до пяти років 100 раз за хвилину. До десяти років кількість скорочень зменшується у 10 раз порівняно із пятирічним віком, у двадцять років у 6 раз швидше, ніж у десятирічному віці, а у сімдесят років у 3 рази швидше, ніж у двадцятирічному віці. Яка швидкість скорочення серця у десятирічних, двадцятирічних та сімдесятирічних людей?

Задача 3.25.
Систоличний обєм крові (кількість крові, що виштовхується шлуночком серця за одне скорочення) рівний 70 см3, а частота серцебиття 75 раз в. Яким буде хвилинний обєм крові?

Задача 3.26.
Під час лижного перебігу серце спортсмена перекачує 4 тонни крові за годину. Скільки крові перекачує серце, коли спортсмен проходе 100 км за 8,5 годин?

Задача 3. 27.
Треноване серце у стані спокою за одне скорочення виштовхує 100см3 крові, при посиленій роботі 300 см3, а нетреноване серце у двічі менше. Скільки крові виштовхує нетреноване серце?

Задача 3.28.
Маса серця людини може бути від 250 г до 360 г. Який відсоток воно становить від маси вашого тіла?

Задача 3.29.
Знаючи свою масу тіла, визначіть вагу вашого серця, якщо воно становить 5% від маси тіла.

Задача 3.30.
У дітей серце відносно більше, ніж у дорослих. Його маса становить 0,7% маси тіла, у дорослих 0,48%. Яка маса серця у ваших батьків і у ваших менших чи старших братів чи сестер?

Задача 3.31.
При одному скороченні серце новонародженої дитини виштовхує в аорту всього 2,5 см3 крові, частота скорочення становить 140 ударів/хв. Яким буде хвилинний обєм крові новонародженого?

Задача 3.32.
Як ви можете пояснити те, що за одне скорочення серце новонародженого проштовхує в аорту 2,5 см3 крові, у однорічної дитини кількість крові збільшується в 4 рази, у семирічної у 9 разів, у дванадцятирічної у 16,4 раз. Який хвилинний обєм крові в різний період життя дитини, якщо у новонароджених пульс 140 ударів за хвилину, у однорічних 120, у семирічних – 92, у дванадцятирічних 82?

Задача 3.33.
Чому в крові організма існує відразу паралельно дві системи: система зсідання та система протизсідання. До яких наслідків може призвести порушення рівноваги цих систем? Які речовини цьому сприяють?

Задача 3.34.
Поясніть, чому при недостатній кількості гормонів щитовидної залози може порушитись зсідання крові?

Задача 3.35.
Поясніть факт. У новонародженого цикл кровообігу триває 12 сек., у трирічної дитини - 15 сек., у чотирнадцятирічного підлітка 15 сек., а у людей похилого віку швидкість течії крові зменшується на 1/3.

Задача 3.36.
У дорослої людини кількість крові становить приблизно 7- 8% маси тіла, у дітей 14 років 7%, у однорічних – 10,9%, у новонароджених 14,7%. З чим це повязано?

Задача 3.37.
У артеріях міститься 13% усієї кількості циркулюючої крові, у венах в 5 разів більше. Скільки циркулюючої крові міститься у венах і як можна пояснити таку різницю?

Задача 3.38.
До складу крові людини і тварин входить білок інтерферон, який захищає організм від вірусних інфекцій. Його отримують із крові донорів. Щоб добути 0,5мг чистого інтерферона необхідно 250 л крові, яку можна взяти від 500 1000 донорів, а це дуже дорого. Тому вчені знайшли спосіб дешевший із штамів кишкової палички. Із 1 літра суспензії цих бактерій можна отримати інтерферона у 5000 раз більше, ніж із 1 літра крові. Скільки білка можна отримати таким шляхом?

Задача 3.39.
Чи помічали ви, що людина на короткий час затримує вдих, коли до чого-небудь прислуховується? А чому у спортсменів, які займаються греблею, момент найбільшого зусилля співпадає із різким видихом «ух»?

Задача 3.40.
За один вдих при спокійному диханні вдихається 500 мл повітря. При мязевій роботі у 3 рази більше, а при виконанні спортивних вправ частота дихання доходить до 45 раз/хв. Який обєм повітря людина вдихає при мязевій роботі і при заняттях спортом за 1 годину, якщо всередньому людина робить 15 дихальних рухів/хв.?

Задача 3.41.
Під час спокійного вдиху до легенів дорослої людини надходить близько 500мл повітря. Знаючи відсотковий склад кисню у вдихуваному та видихуваному повітрі, визначте, скільки при цьому кисню споживає людина?

Задача 3.42.
У легенях людини нараховується до 350 млн. альвеол. Їх площа поверхні сягає 150 м2. Скільки альвеол в 1 м2 легень людини?

Задача 3.43.
Який обєм повітря використає клас із 35 осіб за 45 хвилин уроку, якщо один учень в середньому робить за одну хвилину 16 вдихів по 500 см3 повітря?

Задача 3. 44.
В чистому житловому приміщенні в 1 м2 повітря нараховується 20 тис. мікробів, у шкільному класі до початку занять 2600 тис. У класі після уроків їх у 5 разів більше, ніж до занять, а на вулиці у 4 рази менше, ніж у житловому приміщенні. Скільки мікробів у класі та на вулиці?

Задача 3.45.
Дихання у тренованих людей не таке прискорене ( 8-10/хв.) порівняно із нетренованою людиною (16-20/хв.). Чи зменшується при цьому вентиляція легень?

Задача 3.46.
За добу людина вдихає 25 кг повітря. При роботі двигуна внутрішнього згорання автомобіля витрачається 1825 кг кисню на кожні 100 км шляху. Який час могла б дихати цим киснем людина?

Травлення та виділення

Задача 4.1.
У різних організмах слинні залози виділяють різну кількість слини. Так, у коней за добу виділяється 40 л слини, у корови 60 л, у свиней 15 л, у годовалої дитини 80 см3, а у дорослої людини 1200 см3. Як ви думаєте з чим повязана така різниця у кількості слини?

Задача 4.2.
За виділення води із організму відповідають декілька органів. Так, легенями щодоби виділяється 35м3 води, кишечником 150 см3, потовими залозами у 2 рази більше, ніж легенями; нирками у 4,6 разів більше, ніж потовими залозами. Скільки води виділяють щодоби нирки і легені?

Задача 4.3.
Їжа в шлунку змочується шлунковим соком від двох хвилин до восьми годин. На кожні 100 г мяса його виділяється 300 г. Враховуючи свій власний раціон харчування, підрахуйте скільки шлункового соку виділяється на інші продукти харчування, якщо за добу його виробляється 3 л.

Задача 4.4.
У дітей кишечник довший, ніж у дорослої людини. Довжина кишечника дорослої людини перевищує довжину її тіла у 45 раз, а у малих дітей у 6 разів. Визначіть довжину кишечника ваших батьків, молодших сестер чи братів, якщо ви знаєте їхній зріст.

Задача 4.5.
Щоденно в кров із кишечника всмоктується 10 л рідини. Із них 15% - це рідина, яку ми пємо. Скільки рідини всмоктує кишечник в кров щодня і звідки вона береться?

Задача 4.6.
Як      ви     гадаєте,     чому      шлунок      новонародженої       дитини,      яку      вигодовують материнським молоком, звільняється від їжі через 2,5 години, а шлунок дитини, якій дають коровяче молоко через 4 години?

Задача 4.7.
Поясніть, чому їжа тваринного походження швидше перетравлюється в травному каналі людини, ніж їжа рослинного походження?

Задача 4.8.
Як відбувається перетравлення в ротовій порожнині картоплі у складі венегрету, насиченого оцтом?

Задача 4.9.
В залежності від віку і від маси тіла добова норма білка для дітей 4-7років становить близько 70 г т. б. 3 г на 1 кг маси тіла. Знаючи вміст білка у деяких харчових продуктах, визначте скільки і яких продуктів слід вживати, щоб забезпечити дитину добовою нормою.

Задача 4.10.
Добова норма для дорослої людини жирів 1 г, вуглеводів 15 г на один кілограм маси тіла. Визначіть скільки жирів та вуглеводів повинна вживати людина щодоби з різною масою тіла?

Задача 4.11.
Людина повинна вживати щодоби 1,8 г білка на 1кг маси тіла. Підрахуйте скільки білків ви повинні вживати щодня.

Задача 4.12.
Знаючи, що 1 л води всмоктується за 25 хвилин, зазначте за який час засвоюється добова норма води травною системою? обова норма для дорослої людини становить 2-2,5 л води)

Задача 4.13.
Із 180 л рідини, яка фільтрується кровю у нефрони нирок щодоби утворюється лише 1 л сечі. Що відбувається із останнім обємом рідини, яка проходе через органи виділення?

Задача 4.14.
Сумарна довжина ниркових канальців 120 км, а поверхня їхніх стінок 40 м2. Поясніть, яке це має значення для організму?

Задача 4.15.
Чому після 2-3 швидких послідовних ковтальних рухів подальше ковтання не можливе?

Задача 4.16.
Відомо, що у дітей за добу виділяється 800 см3, а у дорослих -1000-1200 см3 слини. Чому із віком людини кількість виділення слини збільшується?

Задача 4.17.
Внутрішня поверхня тонкого кишечника людини досягає 0,65 м2. За рахунок мікроворсинок, яких на 1 м2 розміщується 2500, площа кишечника збільшується. Якою може бути площа поверхні тонкого кишечника і з чим це повязано?

Задача 4.18.
Як ви можете пояснити той факт, що розміри печінки у дітей відносно більші, ніж у дорослих?

Задача 4.19.
Із розвитком організма відбуваються зміни і в будові травної системи: збільшується довжина кишечника, змінюється форма та обєм шлунка. У новонародженої дитини обєм шлунка становить 30 мл, під кінець першого року життя він збільшується у 10 раз, в період 12 років стає у 5 раз більший, ніж у годовалих дітей. Який обєм шлунка у дорослої людини, якщо він у 2 рази більший, ніж у 12ічних?

Задача 4.20.
Поясніть явище. У грудних дітей, яких кормлять материнським молоком шлунок звільняється від їжі через 2,5 - 3 год., яких кормлять молоком корови через 3-4 год. Їжа, що має у своєму складі значну кількість білків та жирів, затримується у шлунку 4,5 – 6,5 год.

Задача 4.21.
Розщеплення пепсином білків до альбумоз і пептонів здійснюється і активізується соляною кислотою (хлорводневою). Яку роль у шлунку відіграє фермент ліпаза?

Задача 4.22.
За добу шлунок людини виділяє 80мл шлункового соку. Підрахуйте, скільки хлоридної кислоти утворюється у шлунковому соці, якщо її вміст становить 0,5%.

Задача 4.23.
В одному із експерементів пацюків кормили без кількісних обмежень протягом місяця, після чого тваринам ввели канцероген. У 14 із піддослідних тварин розвинувся рак. Контрольна група піддалась обмеженню в їжі на 40%. Після введення тієї ж канцерогенної речовини, хвороба не була виявлена ні в однієї із тварин. Яке припущення можна зробити на основі результатів даного експеременту?

Задача 4.24.
Люди, які працюють у спеку, вживають підсолену воду, і вона їм здається дуже смачною. Чому так відбувається?

Задача 4.25.
Палеонтологи, які вивчають залишки гомінідів, що жили приблизно 1,8млн років тому в Південній Африці, вважають їх вегетаріанцями: вони ще не були пристосовані до полювання. Але аналіз із використанням радіоактивних ізотопів Гідрогену вказує на те, що харчовий раціон гомінід був багатий на білок тваринного походження. Запропонуйте гіпотези із чим вони могли отримувати такий білок.

Задача 4.26.
Скільки крові проходить через нирки дорослої людини, якщо це приблизно 25% крові, що проходить через серце і у 75 разів більше, ніж містить кровоносна система людини.

Задача 4.27.
У стані спокою серце людини перекачує 5 л крові за одну хвилину, а через нирки щодоби проходе 24% від обєму крові, що проходе через серце. Скільки крові щодоби фільтрується нирками?

Обмін речовин та енергії

Задача 5.1.
Скільки кальцію в організмі людини масою 78 г, якщо він становить 1,4% від ваги тіла?

Задача 5.2.
Скільки води у вашому організмі, якщо вона становить 75% ваги вашого тіла?

Задача 5.3.
За добу кожна людина вживає близько 4л води. Який обєм води потрібний на добу місту з населеням 80 тис. чоловік?

Задача 5.4.
Щоденний раціон людини: 100 г білків, 50 г тваринних і 50 г рослинних жирів, 15 г солі. У літній період і в умовах теплого клімату вживання солі збільшується до 25 г. Поясніть це явище. Скільки солі вживає людина за рік?

Задача 5.5.
Плоди авокадо (алігаторова груша) можуть замінити людині всю їжу. Вона може нормально існувати, якщо вживатиме ці плоди і питиме воду. 100 г плодів містить 218 ккал., один плід важить 500 г. Скільки плодів повинна зїсти людина за день, щоб забезпечити себе достатньою кількістю енергії, якщо добова норма її становить 2500 ккал?

Задача 5.6.
У плодах авокадо міститься 60% води, 10% вуглеводів, 30% жирів. При розщепленні 1 г жиру виділяється 20 кДж енергії. Скільки жиру і яку кількість енергії можна одержати із одного плоду авокадо масою 600 г? Як можна змінити раціон людини, вживаючи ці плоди?

Задача 5.7.
Для нормального розвитку скелета людини необхідні солі кальцію і фосфору у співвідношенні 1:2 для старших учнів і у співвідношенні 1:1 для дошкільнят. Чому на вашу думку існує таке співвідношення? Чому є обовязковим включення в раціон дітей молока?

Задача 5.8.
Для збереження зубів потрібний крім кальцію і фтор. У питній воді великого міста його міститься 1,8 мг на один літр, а середньодобова потреба людини у воді 1,5 л. Підрахуйте масу фтору, яка потрапляє в організм людини щоденно.

Задача 5.9.
Поясніть, чому при втраті 12% вологи у людини може наступити тепловий удар?

Задача 5.10.
При нормальній температурі навколишнього середовища людині на добу потрібно 2,5 л води. Вона поступає в організм із різних джерел: вода із їжею 1 л, вода із вжитої рідини 1 л та вода, що утворюється при обміні органічних речовин. Скільки води утворюється при обміні білків, жирів, вуглеводів, якщо її кількість у 3 рази більша, ніж вода із інших джерел?

Задача 5.11.
В організмі новонародженого теляти 72% води, до півторарічного віку її кількість становить 61%, а у дорослого бика 52%. З чим повязана така різна кількість води в організмі протягом життєвого циклу тварин?

Задача 5.12.
На один кілограм маси тіла підлітка добова норма білка 1,5 г , а під час заняття спортом вона зростає на 20%. Скільки білків потрібно вживати на добу учневі 50 кг?

Задача 5.13.
Кедр славиться як чудовий зелений лікар. З 1тонни кедрової хвої можна добути 5 тис. денних порцій вітаміна «С». Яка денна норма вживання вітаміна «С»?

Задача 5.14.
У робітників, які працюють в гарячих цехах, втрата вітаміну «С» з потом за одну зміну (8 год.) становить в середньому 18 мг, що відповідає 25% добової потреби організму в цьому вітаміні. Яка добова потреба вітаміна «С» для людини?

Задача 5.15.
У робітників гарячих цехів з потом за зміну втрачається 0,3 мг вітаміна «В», що становить 15% добової потреби в ньому. Яка добова потреба цього вітаміна для людини?

Задача 5.16.
У 100 л молока міститься 100 мг вітаміна «А» і 2,5 мг вітаміна «Д». Скільки цих вітамінів у 1л молока? У одній склянці?

Задача 5.17.
Щодоби потрібно вживати 2-3 мг різних вітамінів, а вітаміна «С» - 50 мг. Для дитини норма вітаміна «Д» - 0,02 мг, а для дорослого 0, 003 мг. Поясніть таку різницю у добовій нормі.

Задача 5.18.
Чому людям, які проживають у жарких кліматичних поясах рекомендується пити гарячий чай невеликими порціями досить часто?
Задача 5.19.
Чому народи Бурятії, Калмикії пють у великих кількостях пресовані чаї, в яких практично немає кофеїну, а жителі Середньої Азії казахи, туркмени надають перевагу чорному чаю другого та третього гатунку, в якому масова частка кофеїну дуже мала, але який містить багато танінів і пектинів, що захищають кишкову мікрофлору?

Задача 5.20.
В організм дітей віком від 1 до 3 років щодня повинно поступати 32,7 г жирів і 193 г вуглеводів, а віком від 4 до 7 років жирів 39, 2 г, вуглеводів 287 г. Поясніть, чому існує така різниця між кількістю вживання вуглеводів та жирів?

Задача 5.21.
Чому учасники змагань (бігуни, лижники) вживають більше цукру?

Задача 5.22.
Обчисліть, скільки енергії витрачено у процесі написання контрольної роботи, якщо під час письма на 1кг маси учень витрачає 6,3 кДж енергії за одну годину.

Задача 5.23.
Скільки енергії витратить велосипедист за 20 хв., якщо його маса тіла дорівнює 50 кг, а витрати енергії під час їзди за одну годину на 1 кг маси становить 30 кДж?

Задача 5.24.
Домінуюча роль вуглеводів в енергозабезпеченні характерна лише для клітин головного мозку, де ліпіди не використовуються у вигляді джерела енергії. При окисленні 1г вуглеводів виділяється всередньому 17 кДж енергії, а при окисленні 1 г жиру у 2,3 рази більше. Скільки енергії виділяється за рахунок ліпідів?

Задача 5.25.
Учень масою 50 кг протягом години ходив на лижах. При цьому виді діяльності на 1 кг маси тіла за 1 год. витрачається 23 кДж енергії. Скільки учень витратить енергії і скільки її залишиться після обіду, енергетична цінність якого 3000 кДж?

Задача 5.26.
У молоці 87% води, 4% жира, 3% білка, 4% молочного цукру. Який відсотковий склад мінеральних солей і вітамінів у молоці?

Задача 5.27.
У свіжому молоці 4% жиру, 3% білків, 45% молочного цукру, 87% води. У йогурті: жиру 5%, цукру 6%, сухих речовин (молочнокислий стрептокок і болгарська паличка) 20%. Який відсоток у йогурті інших речовин (ароматизаторів, сиропів, ваніліну, харчових барвників)? Що ви можете сказати про користь згаданих продуктів?

Задача 5.28.
До складу організму людини і тварин входить близько 5млн. різних білків. Вміст білків в окремих органах і тканинах у перерахунку на сиру масу всередньому такий: мозок 9%, легені 15%, серце 18%, мязи 23%. Яку роль виконують білки у вище згаданих органах?

Задача 5.29.
На окислення 1 г білка витрачається 0,95 л кисню. Яка маса білка окислиться, якщо організм витратив на це 150 л кисню?

Задача 5.30.
Деякі хворі на цукровий діабет не переносять інсулін тварин, тому було створено завдяки методу генної інженерії штами бактерій, що продукують цей важливий гормон. Із 1 літра суспензії таких бактерій отримують 0,2 г інсуліна (таку кількість можна одержати із підшлункових залоз 10 корів), що достатньо для лікування одного хворого діабетом протягом 100 днів. Скільки потрібно суспензії бактерій для лікування 50 чоловік протягом цього часу і скільки потрібно одній людині на рік?

Задача 5.31.
Чому лікарські препарати для внутрішнього вживання готують не на чистій воді, а на спеціальних сольових розчинах?

Задача 5.32.
Знаючи, що при споживанні 1 г білків та 1 г вуглеводів в організмі звільняється по 17,2 кДж енергії, порівняйте енергетичну цінність 150 г картоплі і стільки ж яблук, якщо в 100 г картоплі міститься 1,3% білків, 14% вуглеводів, а у 100г яблук 0,4% білків, 15% вуглеводів. Чи погоджуєтесь ви із твердженням, що картопля спричинює надмірну вагу тіла?

Задача 5.33.
Загальний вміст нітрогену в організмі людини становить у середньому 3,1% за масою тіла, а сульфура близько 0,16%. Яка маса цих елементів може бути у вашому організмі, і поясніть таку різницю.

Автор:Яковенко Т.В.

Комментариев нет:

Отправить комментарий