Дивовижний світ природи

Дивовижний світ природи

вторник, 29 марта 2016 г.

1.04 Міжнародний день птахів

Значення птахів у природі. Птахи населяють усі материки й більшу частину островів земної кулі. Вони живуть скрізь, де є рослини й тварини, придатні для їхнього живлення: у лісах і садах, на луках і болотах, у тундрі, у степах і пустелях. Деякі птахи більшу частину свого життя проводять у відкритому морі. Тепер у світовій фауні налічується понад 9000 видів птахів. Найбільш різноманітні види птахів у тропічних лісах, а в суворих умовах Арктики й Антарктиди видів небагато, але кількість особин кожного з них дуже велика.
Завдяки своїй дуже великій кількості й різноманітній діяль­ності птахи відіграють у природі досить значну роль. Підраховано, що на земній кулі живе близько 100 млрд. птахів. Усі вони щодня з’їдають велику кількість рослинної і тваринної їжі й цим самим істотно впливають на живу природу, особливо на чисель­ність комах і дрібних гризунів. Нерідко птахи самі стають їжею для інших тварин. Таким чином птахи є важливою ланкою в ланцюгу живлення живих організмів.
Птахи сприяють розповсюдженню насіння. Вони скльовують соковиті плоди горобини, бузини, брусниці, черемхи, чорниці та багатьох інших рослин і, перелітаючи з місця на місце, викидають разом із послідом непошкоджені насінини. Саме завдяки птахам важкий плід дуба — жолудь — опиняється далеко від свого дерева. Сойки та інші птахи, які живляться жолудями, переносять їх на велику відстань і часто гублять. 

Колібрі й нектарниці, живлячись, подібно до багатьох комах, квітковим нектаром, запилюють квітки деяких тропічних рослин.
Значення птахів для людини залежить головним чином від тієї ролі, яку вони відіграють у природі. Усі комахоїдні птахи вважаються корисними, бо вони знищують комах, насамперед різних масових шкідників культурних та цінних дикорослих рослин. Тому так важливо оберігати птахів і приваблювати їх на поля, городи, у сади. Безперечно, корисні для людини й хижі птахи: вони у великій кількості знищують дрібних гризунів — шкідників польових культур і поширювачів багатьох інфекційних захворювань (чуми, жовтяниці тощо).
На багатьох диких птахів існує промислове й спортивне полю­вання. Полюють з промисловою метою переважно на куриних птахів (куріпок, рябчиків, тетеревів, фазанів), а з водоплавних на качок та гусей.
Гага — велика морська качка. Вона гніздиться на узбережжях північних морів. Своє гніздо вистелює товстим шаром пуху. Гагачий пух м’який, пружний і має дуже малу теплопровідність.
Пташиний послід, який містить велику кількість солей азоту й фосфору, є прекрасним добривом. У місцях, де гніздиться багато птахів, іноді нагромаджується така велика кількість посліду (гуано), що його розробляють промисловими методами.
Пташині пера мали велике значення в історії культури, бо ними користувалися для писання від часів Римської імперії до середини минулого століття. Вироби з металу, якими тепер ми пишемо, за традицією теж називають перами.
Охорона птахів. Птахи — перші й найбільш надійні помічники людини у винищенні шкідливих комах та їхніх личинок. Якщо ми будемо берегти комахоїдних птахів, у нас завжди буде вели­чезна армія невтомних працівників, які захищатимуть ліси й сади від шкідливих комах. Щоб зберегти наших крилатих друзів, треба насамперед не знищувати їх самих, а також не чіпати їхні гнізда та яйця.
Закон про охорону й використання тваринного світу України забороняє вбивати співочих птахів і руйнувати їхні гнізда. Під охороною закону перебувають також хижі птахи. Рідкісні види птахів охороняються в заповідниках. 
Для розумного використання промислових птахів і збереження якнайбільшої кількості їх установлено суворі терміни полювання. У період розмноження полювати повсюдно заборонено.
Приваблювання птахів якнайближче до полів, садів і городів корисне для врожаю.
Птахам часто бракує зручних місць для гніздування. Тому вже восени або взимку треба розвішувати в лісі, на городах і в садах шпаківні та виготовляти інші штучні гніздівлі, а також насаджувати кущі — зручні місця для гнізд.
Зима — важкий час, особливо для дрібних птахів. У великі морози та в хуртовини не завжди легко знайти їжу. Тому треба й можна підгодовувати птахів не тільки в сільській місце­вості, а й у місті, якщо поблизу будинку є кущі або дерева. Шукаючи взимку їжу, синиці, а інколи й снігурі та омелюхи залітають на людні вулиці міста, обстежують кожне дерево й кущ і дуже швидко помічають влаштовані для них годівниці на підвіконні чи на деревах.
Птахів потрібно любити й берегти не лише тому, що вони корисні, а й тому, що вони веселі, гарні й самою своєю присут­ністю та поведінкою прикрашають і оживляють сади та ліси. Крім того, багато птахів чудово співає, викликаючи в людини добрий, радісний настрій.
Бережімо й захищаймо наших пернатих друзів і помічників!
Прогляньте в розділі "Відео" відео про птахів.

вторник, 22 марта 2016 г.

Плюси і мінуси вегетаріанства

Вегетаріанство на сьогоднішній день дуже популярно. Хтось відмовляється від м'яса і їжі тваринного походження, хтось робить це, нібито, піклуючись про своє здоров'я, а деякі люди віддають перевагу вегетаріанської їжі, слідуючи моді. Суперечки про переваги і недоліки вегетаріанства виникають у людей з різними смаковими уподобаннями постійно. Відповідь на питання, чи варто стає вегетаріанцем, відмовившись від тваринної їжі, не може бути однозначним. Вегетаріанство має як переваги, так і недоліки.

Плюси вегетаріанства:
1.Вегетаріанство - чудовий помічник у боротьбі із зайвою вагою. У рослинній їжі набагато менший вміст жирів, а отже, і калорій. Крім цього, для приготування вегетаріанських страв потрібно набагато менше шкідливої ​​для організму людини солі.
2.Вживання великої кількості фруктів і овочів сприяє виведенню з організму людини різних токсинів і шлаків, а також нормалізує обмін речовин.
3. Джерело енергії для людського організму - саме рослинна їжа, багата вуглеводами.
4.На думку вегетаріанців, людина, що не вживає їжу тваринного походження, знаходить не тільки душевний спокій і здоров'я, але і піднімається на щабель вище по духовних сходах.
5. Рослинна їжа містить в собі величезну кількість необхідних людському організму вітамінів і мікроелементів, зокрема, калію і магнію.
6.Інфаркт міокарда і атеросклероз не страшні вегетаріанцям, адже вони не вживають в їжу жирного м'яса, що містить велику кількість холестерину.
7.Мясо тварин, перш ніж потрапити на прилавки продуктових магазинів, як правило, піддається обробці нітратами і нітритами, шкідливими для організму людини.
8.Люді, які віддають перевагу вегетаріанську їжу, рідко страждають від сечокам'яної хвороби.
9.При вегетаріанському харчуванні у людини значно знижується ризик гіпертонії.
10.Вегетаріанци практично не страждають від розладів шлунково-кишкового тракту.
Але не все так добре, як здається.

У вегетаріанства є і серйозні мінуси:
1.Вегетаріанци часто страждають від дефіциту заліза в організмі. Адже найкраще залізо засвоюється з продуктів тваринного походження.
2.Порушення роботи щитовидної залози у вегетаріанців - не рідкість, адже, відмовляючись від їжі тваринного походження, вони позбавляють себе добре засвоюваного білка.
3.Вегетаріанци набагато частіше м'ясоїдів страждають такими очними захворюваннями як катаракта і помутніння очного кришталика.
4. Велика кількість клітковини, яка міститься в овочах і фруктах, перешкоджає нормальному засвоєнню білка, що є незамінним будівельним матеріалом для клітин і тканин людського організму.
5.Вегетаріанство може стати причиною порушення менструального циклу, а отже, безпліддя, у жінок.
Вирішити, чи вживати в їжу продукти тваринного походження, людина повинна самостійно, оцінивши значущість для нього всіх плюсів і мінусів вегетаріанства.
Джерело: www.justlady.ru




24.03 Всесвітній день боротьби з туберкульозом

Профілактика туберкульозу

Туберкульоз - це хронічне інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерії туберкульозу, або палички Коха.
За даними ВООЗ, туберкульозом інфікована одна третина населення нашої планети.. Не тільки соціальні умови, а й біологічні властивості мікобактерій стали причиною епідемії туберкульозу в сучасних умовах. Висока стійкість мікобактерій і крапельно-повітряний шлях передачі ускладнюють боротьбу з туберкульозом. Вдихання мікобактерій туберкульозу призводить до захворювання органів дихання: 95-98% їх припадає на туберкульоз легенів; позалегеневі форми туберкульозу (шкіри, нирок, суглобів і кісток та ін.) зустрічаються рідко - менше 1%.
Мікобактерії туберкульозу зберігаються в навколишньому середовищі від 3-4 до 8-12 місяців. Збудник хвороби стійкий до дії кислот, спирту, низьких температур, тривалий час зберігається у висушеному харкотинні, на постільній білизні, посуді та особистих речах хворого, в сирому молоці хворої на туберкульоз корови. Не переносить мікроб дії сонячного опромінення, активного хлору дезінфектантів.
В навколишньому середовищі існує досить великий резервуар туберкульозної інфекції, що обумовлює напружену епідемічну ситуацію.

ЩО ПОТРІБНО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ВИЯВИТИ ТУБЕРКУЛЬОЗ НА РАННІЙ СТАДІЇ
І ВИЛІКУВАТИСЯ ВІД НЬОГО
.

Своєчасне виявлення туберкульозу є вирішальним фактором для ефективного лікування та попередження поширення його серед людей. Рання діагностика виявляє початкові форми туберкульозу (без розпаду легеневої тканини та виділення паличок Коха).
Чим раніше виявлено захворювання, тим більше шансів на повне одужання при умові ефективного лікування.

Загальноприйняті методи виявлення туберкульозу:
  •     туберкулінодіагностика (реакція Манту);
  •     флюорографічне обстеження;
  •          лабораторні методи.

Позитивна реакція Манту - наявність папули (інфільтрат) діаметром 5 і більше мм. Негативна реакція проби Манту спостерігається у здорових, неінфікованих мікобактеріями туберкульозу людей. Чим старші за віком особи, тим менше серед них неінфікованих. Так, у 40-річних тільки 5-10% людей негативно реагують на туберкульозний антиген.
З метою своєчасного і раннього виявлення захворювання
встановлено періодичне (1 раз на 1-2 роки) флюорографічне обстеження дорослого населення та щорічне проведення туберкулінових проб у дітей. Щорічним флюорообстеженням підлягає населення, яке має підвищений ризик захворіти на туберкульоз.
Важливим методом виявлення туберкульозу є обстеження харкотиння на наявність мікобактерій у осіб, які тривалий час кашляють. Джерелом захворювання часто бувають люди похилого віку, особливо одинокі громадяни, особи без постійного місця проживання, мігранти, інваліди та ін.
Лікування хворих на туберкульоз-важкий і тривалий процес (1-2 роки).

Частою причиною неефективного лікування є:

·         форми туберкульозу легень з медикаментозною стійкістю збудника туберкульозу до протитуберкульозних препаратів. Частіше за все такі форми захворювання розвиваються при неправильному прийомі їх хворими (недостатня доза, нерегулярний прийом, недостатня тривалість лікування, перерва в лікуванні).
·          пізнє виявлення захворювання, коли процес має поширений характер і утворюються порожнини розпаду;
·          недостатня тривалість та нерегулярність прийому протитуберкульозних ліків (часто хворі вважають, що хороше самопочуття свідчить про одужання та перестають лікуватися, насправді ж захворювання лише стабілізувалось і при припиненні лікування процес продовжує прогресувати).


ЯК ВБЕРЕГТИСЯ ВІД ЗАХВОРЮВАННЯ У ВОГНИЩІ ТУБЕРКУЛЬОЗУ?

·         Ізоляція джерела туберкульозної інфекції-найбільш важливий протиепідемічний захід в колективі чи сім’ї.
·         На період бактеріовиділення припинити контактувати з хворим, тобто він має знаходитися на лікуванні в стаціонарі.
·         Дорослі, які знаходяться в контакті з хворим, повинні щорічно обстежуватися флюрографічно, а діти та підлітки - за допомогою туберкулінової проби.
·          Обов’язково проводиться профілатичний курс лікування протитуберкульозними хіміопрепаратами протягом 3 місяців.
На весь час перебування хворого на туберкульоз в лікарні, квартирі чи санаторії необхідно проводити поточну дезінфекцію.
Пам'ятайте!!!
Дотримання правил особистої гігієни та виконання
рекомендацій, вказаних у пам’ятці, вбереже Вас від
захворювання на туберкульоз
.

понедельник, 21 марта 2016 г.

 22.03 Всесвітній день водних ресурсів (всесвітній день води)



Щороку відзначається Всесвітній день водних ресурсів (всесвітній день води). Він був створений в 1993 році Генеральною Асамблеєю ООН. У своїй резолюції ця організація запропонувала всім країнам проводити в цей день спеціальні заходи, спрямовані на збереження та освоєння водних ресурсів. При цьому було вирішено щороку присвячувати ці заходи якійсь одній конкретній темі. Період 2005-2015 рр. був оголошений Міжнародним десятиріччям дій «Вода для життя».
Головним завданням цього свята, на думку його творців, має стати нагадування всім жителям Землі про величезну важливість води для підтримання життя на нашій планеті. Як відомо, людина і тварини не можуть існувати без води. Якби на Землі не було водних ресурсів, то на ній і не зародилася життя.


22 березня організація, що займається захистом навколишнього середовища, звертається до керівників всіх країн світу із закликом приділяти більше уваги проблемі захисту водних ресурсів планети. Необхідно не тільки задуматися про це на національному рівні, але і приймати конкретні заходи.
Щорічно ООН призначає, яке її підрозділ повинен буде тримати під контролем дотримання правил проведення Всесвітнього дня води. Кожен рік в цей день розглядається одна з існуючих сьогодні проблем, пов'язаних з недостачею водних ресурсів і забрудненням води, приймаються важливі рішення.
Свято "Всесвітній день води" проводиться для того, щоб привернути до цих проблем суспільну увагу. Він дозволяє залучати до їх вирішення все більшу кількість держав. Здійснюється поширення інформації про важливість проблем, пов'язаних з охороною водних ресурсів прісної води. Виявляється і реальна допомога, приймаються серйозні заходи з постачання питною водою жителів тих країн, де існує дефіцит.

 На території нашої країни свято "Всесвітній день води" відзначається з 1995 року. Його девізом є: «Вода - це життя». Він покликаний підкреслити найбільше значення води у нашому житті. Не варто забувати про те, що тіло людини на дві третини складається з води. Воду прийнято вважати одним з найбільш цінних природних ресурсів. Постійне зростання населення і розвиток промислового виробництва збільшують значення води і загострюють проблему необхідності її захисту.

Вода займає особливе положення серед природних багатств Землі. Відомий російський і радянський геолог академік А. П. Карпінський говорив, що немає більш дорогоцінних копалин, ніж вода, без якої життя неможливе.
Без води не може жити людина. Вода - один з найважливіших факторів, що визначають розміщення продуктивних сил, а дуже часто і засіб виробництва. Збільшення витрачання води промисловістю пов'язано не тільки з її швидким розвитком, але і з збільшенням витрати води на одиницю продукції. Одним з найбільш значних водоспоживачів є сільське господарство.

Особливе місце у використанні водних ресурсів займає водоспоживання для потреб населення.
 При цьому обов'язковими є безперебійність водопостачання, а також суворе дотримання науково обґрунтованих санітарно-гігієнічних нормативів.
Використання води для господарських цілей - одна з ланок кругообігу води в природі. Але антропогенна ланка круговороту відрізняється від природного тим, що в процесі випаровування частина використаної людиною води повертається в атмосферу опрісненої. Інша частина скидається у водойми у вигляді стічних вод, забруднених відходами виробництва.

За даними Міжнародного комітету з питань зміни клімату в майбутньому очікується зміна розподілу опадів по планеті: кліматичні контрасти будуть посилюватися: посухи та повені стануть частіше й інтенсивніше. Це ще більше ускладнить регулярне постачання прісною водою. На сьогоднішній день проблема води вже породжує міждержавні конфлікти, якими відомий, перш за все, Близький і Середній Схід - зона переважно пустельного клімату, з малою кількістю опадів і знижується рівень ґрунтових вод.

Багато вчених вважають, що немає проблеми нестачі води, а є проблема її нераціонального використання.
Проблема дефіциту прісної води, на думку міжнародних експертів, стане однією з найгостріших до середини XXI ст.
 На сьогоднішній день від нестачі води страждає близько 700 мільйонів людей в 43 країнах світу, а до 2025 року з цією проблемою зіткнуться більше 3 мільярдів чоловік.
Стан світових водних ресурсів залишається нестабільним, а необхідність застосування комплексного і сталого підходу до управління цими ресурсами і раніше є досить актуальною. З-за високих темпів зростання чисельності населення, нестійких моделей споживання, неефективного управління, забруднення навколишнього середовища, недостатнього обсягу інвестицій в інфраструктуру і низької ефективності використання водних ресурсів наявні на сьогоднішній день запаси води виснажуються швидкими темпами.
Однак у майбутньому води буде потрібно ще більше: для вирощування продовольчих культур, для пиття і санітарно-гігієнічних потреб, для потреб промисловості та для підтримки розширення міст. Розрив між попитом і пропозицією, ймовірно, ще більше збільшиться, що буде представляти загрозу економічному і соціальному розвитку та екологічної стійкості. Для подолання проблеми нестачі води виключно важливе значення буде мати комплексне управління водними ресурсами. Не менш важливе значення матиме і міжнародне співробітництво, оскільки багато річки і водоносні горизонти є загальним надбанням країн. Таке співробітництво може також сприяти розвитку гармонійних транскордонних зв'язків у цілому.
Всім нам треба пам'ятати про те, що ресурси води не безмежні, і наше здоров'я і життя прямо залежать від її кількості та якості. Не кажу вже про духовне значення річок, озер, взагалі води для нашого самопочуття.


Протягом усієї історії люди боролися з водою і за воду. Чиста вода - глобальна проблема людства. Тому, відзначаючи День води, ми повинні пам'ятати про це і берегти наші водні ресурси.
Джерело:http://inmoment.com.ual

суббота, 19 марта 2016 г.

21. 03 Всесвітній день лісів

Звуки природи. Живий ліс.

Ліс - джерело енергії для людини. 
Роль лісу у житті людей
Ліс – джерело енергії для людини. Лісові масиви мають великий вплив на формування навколишнього середовища і здатні впливати на такі фактори, як температура і вологість повітря на планеті. Вони також відіграють важливу роль у біогеохімічних циклах води, вуглецю, азоту, кисню, фосфору, сірки і багатьох інших елементів. Завдяки корінню дерев сповільнюються процеси ерозії грунту, затримуються водні і повітряні потоки.

Значення лісу в природі та житті людини
Неможливо переоцінити величезне значення лісу в житті людини. Цей природний захисник навколишнього середовища відіграє важливу роль в очищенні від різноманітних фізичних та хімічних забруднювачів. Ліси забезпечують середовище для всіляких рослин і тварин, є джерелом цілого ряду лікарських рослин, ягід, фруктів і горіхів. Це - дорогоцінний ресурс, створений самою природою, і його забруднення може призвести до серйозного порушення екологічної рівноваги у природі.

Без лісу у людства не було б повітря, щоб дихати, а грунт не був би  необхідним набором поживних речовин для вирощування тих чи інших сільськогосподарських культур. Дерева дають деревину, потрібну для будівництва будівель та виробництва паперу і т. д. Завдяки властивостям кореневої системи  вдається запобігти багатьом стихійним лихам включаючи повені, так як коріння вбирає надлишок вологи. Крім цього, воно скріплює ґрунт, захищаючи від зсувів.

Дерева - природні фільтри повітря
Дерева поглинають вуглекислий газ з повітря і виділяють кисень, що є життєво необхідною умовою для існування організмів на планеті. Вони допомагають в очищенні повітря від різних токсичних сполук, включаючи двоокис сірки, азоту, чадний газ та інші. Рослинні масиви вбирають і зберігають в собі енергію Сонця. Температурний режим на планеті також залежить від кількості зелених насаджень.

Ліс - джерело енергії для людини. Всім відомий той факт, що в лісі завжди прохолодно і легше дихається страшно уявити, що було б з температурою повітря, якби зникли всі зелені насадження на Землі. Посадка дерев у міських районах може допомогти у зменшенні високої температури, так як високі будівлі з бетону та цементу не можуть належним чином врятувати людей від спеки, а в тіні парків і на лоні природи людина завжди відчуває себе спокійно і захищено.

Незамінний природний ресурс
Роль лісу у житті людей неможливо оцінити як щось однозначне, так як цей ресурс використовується в самих різних галузях виробництва. Ще в давнину люди збирали гриби і ягоди, полювали на диких тварин, ліс був основним годувальником і захисником. Але цим його функції не обмежуються. Одним з найбільш важливих напрямків використання цих зелених масивів є виготовлення різних лікарських засобів.
Раніше люди також використовували лісові дари, щоб вилікувати себе від багатьох хвороб. В даний час багато косметичних компанїй використовують натуральні масла і інгредієнти у виготовленні своєї продукції. Дерева також грають роль звукових бар'єрів. Вони захищають від шуму, виробленого транспортними засобами і різними галузями промисловості.

Знищення лісу ставить під загрозу людське існування
Нераціональне використання природних ресурсів поступово руйнує дику природу і ставить під загрозу існування людства. Вплив людини на ліс повинно виявлятися не тільки в руйнуванні, але і в творенні. Дуже важливо, щоб кількість зрубаних дерев  дорівнювало б  кількості новопосаджених. Цей життєво важливий ресурс повинен залишитися у спадок майбутньому поколінню, яке буде не тільки користуватися, а й дбайливо піклуватися про цей  природний скарб.
За останні 50 років значно скоротилась територія лісових покривів внаслідок нераціонального використання людьми природних ресурсів. Біологічна різноманітність на планеті значним чином залежить від стану лісових масивів. Чим багатше різноманіття форм життя, тим більше є можливостей для медичних відкриттів, економічного розвитку, а також пошуку відповідей на питання, що стосуються проблем зміни клімату.

Ліс - джерело енергії для людини
Ліс є колискою людства і його культури, він має вирішальне значення при оцінці рівня економічної життя в усьому цивілізованому світі. Його функції зазнавали постійних змін, і на кожній стадії соціального і культурного розвитку суспільства ліс в житті людини завжди грав важливу роль.
В даний час ліси займають 60% незайманого рослинного покриву нашої планети. XXI століття характеризується динамічним зростанням населення на земній кулі. При цьому значно розширюється попит на товари народного споживання. Щоб задовольнити свої численні потреби людство використовує енергію природних ресурсів. Проте ліс не повинен розглядатися як невичерпне і поновлюване джерело.

Не існує двох однакових дерев
Головною причиною, по якій люди люблять дерева, є не тільки те, що вони красиві, величні і неповторні, адже на світі не існує двох однакових примірників, але і те, що ліс - джерело енергії для людини споконвіку. Існує таке повір'я: якщо людина хворіє і відчуває нездужання і втому, то варто йому знайти підходяще дерево і обійняти його, біль відразу проходить.
Неймовірна потужність деяких представників рослинного світу, висота і тривалість життя, яка іноді може досягати декількох століть, мимоволі змушують поважати ці творіння природи. Людина часто відчуває емоційний зв'язок з деревами, які він посадив поруч з якими пройшли роки дитинства і юності.

Джерело: http://poradumo.pp.ua

четверг, 10 марта 2016 г.

Задачі з біології тварин

Тема «Губки»
1. У Баренцовому морі живе близько 150 видів морських губок. У Білому – 50, у Чорному – 30, у Каспійському 1 вид, а в Балтійському губок зовсім немає. Чому?

2. Губки безперервно пропускають воду крізь тіло. Учені підрахували, що за добу вони здатні пропускати приблизно 5 л води на 1 кг маси. Скільки води пропускає за добу туалетна губка, якщо її маса 40г?

3. Деякі вапнякові губки за 14 днів досягли свого максимального розміру – 35 см у висоту. На скільки вони виростають за 1 день?

4. Кінська губка виростає за 5 років до 30 см у діаметрі. Який її максимальний вік, якщо вона має 1 метр у діаметрі?

Тема «Черви»
5. Медична п’явка – черв’як довжиною 8 – 20 см, живиться кров’ю. 20 п’явок можуть висмоктати до 0,5 л крові. Скільки крові може висмоктати 1 п’явка?

6. Дослідили, що кількість дощових черв’яків на 1 га становить від 0,5 до 2 млн. особин. За добу кожен з них пропускає через свій кишечник стільки ґрунту, що дорівнює масі його тіла. Скільки кг ґрунту пройде через кишечник дощових черв’яків, що живуть на площі 1 га, якщо середня маса 1 черв’яка 8 г?  Припустимо, що дощових черв’яків було на 1 га 0, 5 млн.

Тема «Комахи»
7. З однієї квітки  білої акації бджола збирає нектару стільки, що необхідно для утворення 0,5 г меду. Із скількох квіток має зібрати бджола нектар, щоб отримати 1 кг. меду?

Тема «Загальна характеристика Хордових»

8. Тип Хордові налічує 41 тис. видів у світі. Скільки видів Хордових в Україні, якщо відомо, що кількість їх становить 1,83 % від кількості їх у світі?

Тема «Риби»
9. Визначте скільки живуть ці риби, якщо відомо, що білуга може дожити до 100 років, тріска – у чотири рази менше, а тривалість життя сома дорівнює різниці між тривалістю життя білуги та тріски.

10. Установіть чемпіона з плавання серед прісноводних риб, якщо відомо, що карась плаває зі швидкістю 13 км/год, марена – на 6 км/год швидше, щука на 11 км/год повільніше, ніж карась і марена разом, а форель – на 11 км/год швидше ніж щука.

11. Рибка гамбузія дуже ненажерлива: за добу вона з’їдає близько 150 личинок і лялечок малярійного комара. За сприятливих умов може народжувати мальків 6 разів на рік, від 15 до 100 кожного разу. Припустимо, що рибка народжує в середньому за один раз до 60 мальків. Скільки мальків народить одна гамбузія протягом року і скільки вони знищать за день личинок комара?

Тема «Земноводні»
12. За спостереженнями вчених одна трав'яна жаба з'їдає за добу приблизно 7 шкідливих комах. Скільки комах з'їсть жаба за 6 місяців активного життя ?

Тема «Плазуни»
13. Переважна більшість комах, які поїдають ящірки, - шкідники с/г культур, за день вони з’їдають у середньому 10 різних дрібних жуків. Яку кількість комах з’їдають ящірки за місяць на площі 1 га, якщо відомо, що в умовах лісостепу на 1 га їх зустрічається 350 екземплярів?

Тема «Птахи»
14. Пара шпаків за день згодовує пташенятам 350 г сарани. Скільки сарани вона згодовує пташенятам за місяць?

15. Пара шпаків у гніздовий період очищає 70 дерев від гусениць непарного шовкопряда в період масового розмноження цих комах. Якщо чисельність птахів досягає  100 особин на 1 га, скільки дерев врятують птахи від шкідників?

16. Пара польових горобців, вигодовуючи двох пташенят, протягом дня приносить їм близько 500 комах. У гнізді, як правило, буває 4-5 пташенят. Вигодовування триває в середньому 10 днів. За літо в горобців буває до 3 виводків. Скільки комах знищує за весну-літо пара польових горобців?

17. Одна сова з'їдає за день 11-12 полівок або  мишей. Одна полівка за цей же час з’їдає близько 0,95 кг зерна. Скільки зерна зберігає одна сова за літо?


18. Одна пара синичок приносить їжу пташенятам не менше 720 разів на день. Скільки шкідливих комах знищують вони за літо?

Автор: В.Я. Радобенко