Дивовижний світ природи

Дивовижний світ природи

Корисні поради

1. Коричневий рис
Багато хто уникає вуглеводів, тому що від них, на загальну думку, товстіють. Але вони дуже важливі для підтримки енергетичного рівня. Не забувайте про продукти з цільного зерна: коричневий рис, хліб і каші, які містять багато волокна.
Це допоможе знизити рівень холестерину, зменшити ризик серцево-судинних захворювань, раку прямої кишки, каменів у жовчному міхурі, діабету і ожиріння, це також життєво важливо для здоров'я кишечника, який з віком стає менш активним.
2. Курячі яйця
Про курячих яйцях часто відгукуються погано, але вони є джерелом білка і лютеїну, який захищає очі від катаракти. Дослідження дають підставу вважати, що вони запобігають утворенню тромбів, знижуючи ризик інфаркту й інсульту. За даними недавнього дослідження, споживання 6 яєць у тиждень знижує ризик раку молочної залози на 44%.
Сьогодні дієтологи говорять, що 1-2 яйця в день не підвищує рівень холестерину, тому що організм сам виробляє холестерин з насичених жирів , а не одержує його з багатими холестерином продуктами, до яких відносяться яйця.
3. Молоко, молочні продукти
Не дарма молоко відносять до основних продуктів харчування. У ньому містяться цінні білки, легко перетравлювані жири і корисний цукор лактоза. Багате молоко і кальцієм. Він необхідний для функціонування нервової системи і правильної роботи м'язів. Лікарі запевняють, що навіть одна склянка молока на день різко знижує ризик захворювання на рак шлунку. З молочних продуктів корисні всі, особливо йогурт, незамінний для людей, чий організм не переносить лактозу.
З віком наша потреба в кальції зростає, тому важливо включити в щоденний раціон багаті кальцієм продукти. Знежирене коров'яче молоко дуже корисно для здоров'я. Воно багате кальцієм, необхідним для кісток і профілактики остеопорозу.
Пийте щодня дві склянки знежиреного молока або включите в свій раціон знежирені йогурти і багаті кальцієм фрукти.
4. Шпинат
У цьому продукті більше живильних речовин, ніж у будь-якому іншому. Це джерело заліза, вітамінів C, A і K і антиоксидантів, що допомагають нам захиститися від інфаркту й інсульту. Шпинат захищає від раку прямої кишки, остеопорозу і артритів. Як і яйця, він багатий лютеїном, корисним для очей, так що їжте на сніданок яйця зі шпинатом.
5. Банани
Усього один жовтий плід містить 467 міліграм калію, який потрібен, щоб м'язи (особливо серцева) залишалися сильними і здоровими. Він також допомагає знизити артеріальний тиск. Банани є також джерелом волокна, що запобігає серцево-судинні захворювання, вони нейтралізують кислоту, так що корисні для лікування печії.
Додайте порізаний банан у вівсянку або розітріть його в блендері з йогуртом або молоком і невеликою кількістю фруктового соку. Джерелами калію є також сочевиця, сардини і курага.
6. Курятина 
Це саме здорове м'ясо. Вживайте грудки, у яких мало жиру, і знімайте шкіру. Крім того, курка багата білками і запобігає зниженню маси кісток. Це також джерело селену, що запобігає раку, і вітамінів групи B, що підвищують рівень енергії і підсилюють роботу мозку.
7. Лососина
Вона багата жирами групи omega-3, які знижують рівень холестерину, захищають від деяких видів раку та запобігають утворенню тромбів.
Дослідження показують, що лососина полегшує депресивні стани й запобігає втраті пам'яті. Вона містить нікотинову кислоту, яка, за деякими даними, захищає від хвороби Альцгеймера.
Поставте собі завдання є свіжу або консервовану лососину не рідше 3 разів на тиждень. Жири групи omega-3 утримуються також у волоських горіхах.
8. Чорниця
У цьому маленькому чуді небагато калорій, але маса живильних речовин. Чорниця містить антиоксиданти, що допомагають запобігти катаракті, глаукому, розширення вен, геморой, виразку шлунка, серцево-судинні захворювання та рак.
Чорниця допомагає зменшити порушення діяльності мозку після інсульту і пом'якшує запалення травного тракту, допомагаючи впоратися з розладами шлунка .
9. Трави
З віком у нас притупляється почуття смаку, і легше всього додати солі, щоб їжа здавалася смачніше. Але сіль підвищує артеріальний тиск, і краще додавати в їжу трави і спеції. Смак свіжих трав сильніше, але заради зручності можна тримати на кухні асортименти сушених трав.
10. Часник
За народним повір'ям, часник відлякує вампірів. Учені додають до вампірів бактерії і віруси, які так само не переносять часниковий аромат, обумовлений вмістом в часнику ефірних масел і фітонцидів. Часник незамінний при лікуванні простудних захворювань. Крім того, його вживання знижує ризик виникнення раку шлунку і кишечника, покращує роботу травлення і захищає від ризику судинних захворювань.
У цієї маленької цибулини є більші переваги. Часник допомагає запобігти раку і серцево-судинні захворювання, знижує ризик інсульту. Він також має протизапальну дію, допомагаючи зменшити біль і набряки при артритах. Він корисний і діабетикам. Якщо ви не виносите його запах, вживайте часникові капсули.
11. Яблука
«Одне яблуко в день - лікарі без роботи». Дослідження вчених підтверджують цю думку. Наприклад, ті, хто з'їдає по яблуку в день, мають менше шансів захворіти хворобою Альцгеймера. Речовини, що містяться в яблуках, здатні гальмувати розвиток ракових клітин, мають протизапальну дію і допомагають роботі шлунку. А ще в них цілий склад вітамінів і мікроелементів, що підвищують імунітет і поліпшують роботу серцево-судинної системи.
12. Риба
Якщо ви дбаєте про своє серце, їжте більше риби замість м'яса. Три «рибних» обіду на тиждень або 30 грам риби в день зменшують ризик виникнення інфаркту на 50%. Японці та ескімоси, які регулярно вживають рибу, набагато рідше страждають від серцево-судинних захворювань. Корисна риба і для мозку, і для нервових клітин, сприяючи їх регенерації. Риба так само, як і яблука, зменшує ризик виникнення хвороби Альцгеймера.
13. Полуниця
Вона не тільки дуже смачна, але й винятково корисна. У полуниці міститься більше вітаміну С, ніж у кислих лимонах. А смакові відчуття незрівнянні! Корисна полуниця не лише цим - високий вміст заліза підвищує імунітет організму. Деякі барвні речовини та ефірні масла, якими багата ця ягода, здатні стримувати утворення особливих ензимів, що провокують розвиток раку. І на довершення всього - в полуниці міститься багато цинку, який вельми сприятливо впливає на жіночу сексуальність.
14. Морква
Улюблений з дитинства овоч теж перешкоджає розвитку раку. Крім того, що міститься в моркві бета-каротин сприятливо впливає на стан шкіри і зору. До речі, бета-каротин краще розчиняється в жирах, тому салат з моркви обов'язково заправляйте рослинним маслом або сметаною.
15. Стручковий перець
Гострий перчик чилі поліпшує обмін речовин, сприяючи тим самим зниженню ваги. Капсацин, що надає перцю гострий смак, сприяє виробленню шлункового соку і перешкоджає розмноженню шкідливих бактерій в шлунку і кишечнику.
Солодкий перець або паприка теж повинен бути у вашому раціоні. Крім того, що він містить багато вітаміну С, в червоній паприці міститься барвник лютеолін. Навіть у малих дозах лютеолін стримує розвиток раку, оберігає від серцево-судинних захворювань і вікових проблем.
16. Соя
Соя містить багато лецитину і вітамінів групи В, які підсилюють розумові здібності і укріплюють нервову систему. Так, до речі, проростки сої особливо корисні.
17. Зелений чай
Його чудодійні властивості обумовлені змістом катехіна. Це біоактивна речовина перешкоджає розвитку атеросклерозу і оберігає від захворювання раком простати. Також зелений чай дуже гарний для схуднення, тільки для появи результату необхідно випивати не менше чотирьох чашок на день. А от у чорному чаї катехін не міститься, так як руйнується в процесі його виготовлення.

Таким чином, ми бачимо, що зберегти здоров'я насправді не так вже й складно. Всі перераховані продукти доступні кожній людині, незалежно від його доходів. Головне - виховати в собі силу волі. І не спокушатися на гамбургери, чизкейки, чіпси і так далі. Харчуйтеся із задоволенням і користю для себе! І ви збережете здоров'я на багато й багато років.

Правила догляду за зубами




Зуби, як відомо, піддаються безлічі шкідливих впливів: різні бактерії, що живуть у ротовій порожнині, кислі рідини, які ми п'ємо, механічні пошкодження під час відкривання пробок і спроб розгризти щось тверде. Від усього цього зуби ламаються, пошкоджується і темніє емаль.
А якщо у нас є погані звички, і ми не приділяємо достатньо уваги догляду за зубами, то посміхаючись, нам доводиться прикривати рот долонею, щоб ніхто не побачив дивного жовто-коричневого кольору емалі або порожнього місця в поки ще стрункому ряду зубів.
А між тим зберегти білозубу посмішку не так уже й важко, особливо якщо здорові зуби - ваша генетична особливість. Потрібно тільки знати і виконувати основні правила догляду за зубами.

Правила догляду за зубами

1. Чистіть зуби не менше двох разів на день. Переважно ранкову чистку проводити після сніданку - так ви зможете видалити залишки їжі, і вони не будуть поширювати бактерії весь день. Другий раз потрібно обов'язково чистити зуби перед сном. За день там накопичилося безліч все тих же бактерій, і якщо їх не прибрати, то, як мовиться у відомій гумористичний репризі, «вночі прийде карієс».
2. Зуби потрібно чистити регулярно і правильно. З регулярністю все ясно - кожен день. А ось правильність може викликати питання. Багато хто помилково вважає, що безсистемне елозенье щіткою і є чистка зубів. Правильний догляд за зубами передбачає, однак, особливу технологію проведення цієї процедури, а також час чищення не менше 3-х хвилин.
Якщо ви не впевнені, що рухаєте щіткою як треба, краще всього проконсультуватися у стоматолога. Не соромтеся, це його прямий обов'язок - пояснити вам правила догляду за зубами і показати в подробицях правильні прийоми чищення.
А про техніку чищення зубів, як показують дослідження, багато хто навіть дорослі люди мають дуже туманні уявлення. Та й цих самих технік кілька, так що завжди можна вибрати те, що вам більше підійде.
3. Після їжі користуйтеся зубочистками. Правильний догляд за зубами - це коли ви не даєте бактеріям ні найменшого шансу. Тому обов'язково видаляйте шматочки їжі, які застрягли в зубах. Якщо цього не зробити, бактерії, що виділяються цими шматочками, обов'язково «прогризуть» в зубі дірку - це і є карієс.
4. Користуйтеся зубною ниткою. Якщо ви поколупатися у зубах зубочисткою, це ще не означає що тепер все чисто. Їжа має звичай забиватися в проміжки між зубами. Деякі екстремали, недовго думаючи, виколупують її тією ж зубочисткою. Однак це досить небезпечна операція - таким способом можна запросто пошкодити ясна, а запалення і ранки гояться в роті досить довго. При цьому ви не зможете нормально жувати і ще чого доброго заробите неприємний запах з рота.
Перш ніж скористатися зубною ниткою, навчитеся правильно її застосовувати. Не полінуйтеся проконсультуватися у лікаря або почитати інструкцію із застосування нитки для догляду за зубами.
5. Не забувайте про еліксир для полоскання порожнини рота. Цей пункт не даремно числиться в правилах догляду за зубами. Багато хто не вважають полоскання рота спеціальними рідинами обов'язковим. І це велика помилка. Еліксиром потрібно полоскати рот кілька разів на день.
Усі механічні дії зі звільнення зубів від залишків їжі не гарантують повного позбавлення від бактерій. Тільки спеціальні речовини, які входять до складу полоскань, здатні нейтралізувати бактерії, проконтролювати кислотно-лужний баланс (уявіть собі, і тут він є). До того ж полоскання мають протизапальну дію, що стане в нагоді, якщо у вас вже є дрібні пошкодження ясен, і додадуть приємний запах диханню - зовсім, незайва деталь після обіду.
6. Кожні півроку потрібно перевірятися у стоматолога. Навіть якщо зуби не болять, і немає жодних причин йти до лікаря, все одно намітьте цей візит. Часто починається хвороба або пошкодження емалі може помітити тільки стоматолог. Якщо в зубі утворилася дірка, ви про неї дізнаєтеся тільки тоді, коли вона гарненько засмітитися і передасть запалення в ясна. Лікар же її побачить на самому початку, що дозволить зберегти більшу частину зуба.
До того ж стоматолог зможе професійно почистити зуби від каменю і нальоту - це дуже важливо для любителів кави, міцного чаю і сигарет. Тому що, який би ретельний догляд за зубами ви не вели, такий наліт відчистити дуже важко.
7. Приділяйте увагу правильному вибору щітки і пасти для догляду за зубами. Пасту краще всього вибирати, керуючись власними смаками та орієнтуючись на стан зубів. Якщо у вас чутливі зуби, краще не брати пасту з відбілюючим ефектом - абразивні речовини ще більше пошкодять емаль. Якщо дуже потрібно, шукайте отбеливающую пасту для чутливих зубів.
При поганій емалі для догляду за зубами вибирайте пасту з додаванням кальцію і обов'язково фтору. Якщо є запалення ясен, вам допоможуть пасти з екстрактами трав. При пародонтозі краще купувати спеціальну пасту в аптеках.
Щітку теж потрібно вибирати, керуючись відчуттями. Для догляду за зубами здоровими з нормальними яснами рекомендується жорстка щетина - вона краще очищає зуби і масажує ясна. Але якщо ясна кровоточать, а зуби чутливі, краще звернути увагу на щетину середньої жорсткості. У важких випадках користуйтеся щіткою з м'якою щетиною.
Є і ще одна маленька хитрість догляду за зубами. Часто звичайна щітка не може дістати до самих крайніх зубів, і вони залишаються практично без чистки. Для догляду за «зубами мудрості» купите дитячу щітку із звуженою голівкою - вона легко почистить важкодоступні місця.
8. Добре мийте щітку після чищення зубів і регулярно міняйте її. Правила догляду за зубами увазі і дотримання правил гігієни щодо інструментів для чищення зубів. Щітку слід добре промивати і струшувати, щоб вона була чистою і сухою.
Кожні три місяці щітку краще всього міняти на нову. По-перше, на старій до цього часу вже зітреться щетина, а по-друге, як би ви її не мили, вона з часом все одно стає розсадником бактерій - волога і тепла середа ванної кімнати цьому сприяє.
На завершення слід сказати, що стан зубів також заздрості і від того, що ви їсте. Якщо ви дбаєте про свою усмішці і виконуєте правила догляду за зубами, логічно буде доповнити догляд відмовою від шкідливих звичок і вживанням в їжу корисних продуктів, які зміцнять ваші зуби.
Джерело: www.justlady.ru


Скільки часу треба спати людині: здоровий сон - запорука здоров'я



Всьому живому потрібен сон: птахів, звірів і, природно, людині. Раніше людина спала, поки йде ніч, але сьогодні внутрішній годинник людини порушений. Скільки потрібно спати, щоб виспатися дорослій людині, дитині, підлітку і старіючому людині? 

Що таке сон

Більшість людей по всьому світу не висипаються. Це пов'язано з роботою, захопленнями або з розладами нервової системи. І всі люди вважають, що це нормально: якщо мало спати, то можна багато встигнути. Насправді, якщо мало спати, то продуктивність праці знижується. А якщо не висипатися регулярно, то людина втрачає здоров'я. 
Сон - це не відпочинок. Сон - це повне відключення розумної діяльності. В цей час організм відновлює свої фізичні сили. Якщо добре спати, налагоджується обмін речовин, організм накопичує енергію і приводить в порядок думки. Це своєрідна «прибирання» в організмі. Так, протягом дня людина дихає неглибоко. Тому в нижніх відділах легень повітря застоюється, що провокує розвиток легеневих захворювань. Але уві сні організм змушує людину дихати так глибоко, що свіже повітря доходить і до нижніх відділів легень. 


Омани про сон
  Деякі люди упевнені, що: 

§     Потреба в сні з віком скорочується; 
§     Усунути бажання спати можна з допомогою зовнішніх подразників; 
§     Пристосуватися до нічного способу життя; 
§     Хропіти не небезпечно. 

Дійсно, було відмічено, що з віком люди сплять менше. Але таке спостерігається тільки в тому випадку, коли людина абсолютно здорова. Якщо людина хвора, що часто буває сьогодні в похилому віці, то потреба в сні може не тільки залишитися колишньою, але і збільшитися. Якщо літня людина мало спить і при цьому не висипається, погано себе почуває, то це не можна пояснювати тим, що з віком просто зменшилась потреба у сні. Тут в основі лежить інша причина, яка не дає достатньо висипатися. Її треба шукати і усувати. 

Якщо включити музику або радіо, то дійсно можна не спати деякий час. Але організм може бути настільки втомленим, що ти заснеш навіть за кермом, якщо довго не спала. Які при цьому можуть бути наслідки, я тобі вже розповідати не буду. Скористатися гучними звуками можна тільки в одиничних випадках і нетривалий час. Але це самий ненадійний метод усунути бажання спати. Надійніше випити чашку кави, а ще краще баночку енергетика. Випивши напій, ти відчуєш прилив сил, але через деякий час тобі стане дуже погано. Це від втоми. Енергетики - це сильний удар по здоров'ю, намагайся їх не пити. 

Усередині кожної людини є свої «годинник». Так закладено природою, що вночі чоловік спить, а вдень не спить. Але чоловік зумів перемогти власні біоритми. Однак якість сну вдень настільки погане, що організм не встигає відновлюватися. Спати треба вночі. 

Хропіння - це знак про те, що потрібно звернути увагу на своє здоров'я. Часто хропіння вказує на апное - дуже небезпечного для життя людини розлад. Більш того, хропіння заважає спати оточуючим. А часте пробудження вночі забезпечує проблеми з неспанням днем. При цьому не тільки збільшується ризик захворювань, але і кількість нещасних випадків. 


Скільки, коли і як потрібно спати?
Для здорової дорослої людини потрібно спати не менше 6 годин на добу. У середньому потребу в сні становить 8 годин. Але якщо неповноцінний сон, ти часто прокидаєшся, то сну потрібна більше для відновлення організму. Потреба в сні збільшується при захворюваннях і в період відновлення після них. Звичайно, можна спати і 3-4 години в добу. Ти думаєш, що цього достатньо для того, щоб вранці відчувати себе бадьоро? Може бути, це так, але з роками ти зрозумієш, як від цього похитнулося твоє здоров'я. 
Підліткам потрібно спати стільки ж, скільки і дорослим, але іноді вони сплять більше. Це пояснюється тим, що їх організм продовжує рости і розвиватися, йому потрібні сили. Новонароджені діти можуть спати цілу добу, посмоктуючи груди, до 3-4 місяців у нормі спати 18-20 годин на добу. Потім потреба у сні у дітей поступово продовжує знижуватися. 

Щоб сон був якісним: 
Не дивись перед сном телевізор; 
Якщо перед сном ти любиш читати, то вибирай літературу, не вимагає активної роботи мозку і не викликає бурхливі емоції. Так ти краще заснеш; 
Не пий у другій половині дня кави. Алкоголь сприяє засипанню, але він порушує якість сну; 
Перед сном не проводь час за комп'ютером, відклади подалі планшет, телефон та іншу електроніку - вона погано впливає на засипання і сон в цілому; 
Ідеально перед сном прогулятися на свіжому повітрі. Якщо зануритися в природне середовище, то організм відновить природні біоритми. Це допоможе темі швидше засипати. При цьому якість сну підвищується. 
Ідеальний час для початку сну - 9-10 годин вечора. Так як в середньому сон становить 8 годин, то прокидатися найкраще в 5-6 годин ранку. Діти можуть спати більше. 


Почни спати правильно: лягай ввечері, вставай вранці, дотримуйся рекомендації. Ти скоро побачиш, як покращилося самопочуття, з'явилося море енергії. Твій організм стане здоровішим.
Джерело: diagnoz.net


Кімнатні рослини в житті людини
Незважаючи на всі досягнення сучасної цивілізації, життя людини як і раніше пов'язана з природою. Прагнення прикрашати свій будинок кімнатними рослинами допомагає зміцнити цей зв'язок. А в країнах з різко вираженою сезонністю кімнатні квіти дають можливість протягом усього року насолоджуватися власним шматочком живої природи. Але декоративною функцією роль домашніх рослин не обмежується, адже вони приносять чимало користі.
Виділення кисню і зволоження повітря
В процесі фотосинтезу кімнатні рослини поглинають з повітря вуглекислий газ і взамін виділяють кисень. Крім того вони іонізують і зволожують сухе повітря, знижують його запиленість.

Знезараження токсичних речовин
Сучасні будівельні та оздоблювальні матеріали: пластикові покриття, клей, лаки, фарби, синтетичні смоли і ін., - Виділяють різноманітні токсичні речовини. Особливу небезпеку становлять формальдегід, бензол, фенол, ксилол і трихлоретилен. Домішка даних речовин в повітрі може викликати головний біль, безсоння, серцебиття, біль в суглобах і нудоту. Кімнатні рослини здатні нейтралізувати дані хімічні речовини. Особливо успішно з цією функцією справляються такі рослини, як хлорофітум, драцена, сансевієрія, фікус, хризантема, алое, азалія, сциндапсус, гербера, плющ, філодендрон і спатифиллум.
Знищення бактерій і мікробів
Багато домашні квіти здатні виділяти фітонциди - натуральні біологічно активні сполуки, які ефективно знищують хвороботворні мікроорганізми. З точки зору антибактеріальної очищення повітря найкориснішими є такі рослини: хлорофітум, фікус, герань, лимон, диффенбахія, троянда, гібіскус, мирт, кактус і лавр.
Використання як лікарських засобів
Деякі кімнатні рослини можуть використовуватися як домашні лікарі. Особливо славиться цілющими властивостями алое. Стебла цієї рослини допомагають в лікуванні опіків і ран, а його сік нормалізує роботу ШКТ і зміцнює імунітет. Ще одним популярним лікарською рослиною є золотий вус. Зовнішні препарати, виготовлені із золотого вуса, використовують для лікування ран, опіків, виразок і обморожень, а також полоскання горла при простудних захворюваннях. Настоянки і відвари цієї рослини вживають всередину для поліпшення обміну речовин, лікування діатезу, ревматизму, простатиту, хвороб печінки і ШКТ.
Використання в їжу

Домашні рослини можуть виступати в ролі їжі. Це особливо актуально взимку, коли організм потребує свіжих вітамінах. Зимові тепличні овочі, що продаються в супермаркетах, рідко можуть похвалитися достатнім вмістом корисних речовин. Тому «вітамінний город» краще виростити на власному підвіконні. У домашніх умовах добре ростуть всі види зелені (петрушка, кріп, базилік, м'ята), салат, помідори черрі, зелена цибуля, стручковий перець.
Джерело:http://tips-ua.com

Як покращити память

Пам’ятайте! Хороша пам’ять – це шлях до успіху
 у вашому діловому чи професійному житті.
Здатність запам’ятовувати людей і факти
є цінним надбанням, надійним
засобом досягти успіху.

(Гаррі Лорейн)


Правила ефективного запам’ятовування



  1. Заучуй з бажанням знати і пам’ятати.
  2. Став за мету запам’ятати надовго.
  3. Користуйся смисловими опорами, смисловими групуваннями – хто добре обґрунтовує, той добре запам’ятовує.
  4. Починай повторювати до того, як тема почала забуватись.
  5. Заучуй і повторюй невеликими шматками.
  6. Краще вчити по 1 годині 7 днів, ніж 7 годин поспіль в 1 день.
  7. Після математики вчи історію, після фізики – літературу, пам’ять любить контраст.
  8. Коли вчиш – записуй, малюй схеми, графіки, зображуй карикатури, порівнюй із тим, що знав раніше – дій!
  9. Не вчи віршів стовпчиками. Короткі заучуй одразу, довгі - розбивай на шматки. 
  10. Коли закриваєш книжку, чимшвидше, не чекаючи повного заучування, намагайся відтворити зміст. Якщо щось забув, не підглядай, а спробуй пригадати.
  11. Якщо отримав завдання у вівторок, а потрібно відповідати в п’ятницю, не чекай, коли буде четвер: вивчи одразу, а напередодні тільки повтори.

Розвиток пам’яті



  1. Треба чітко визначити мету, завдання запам’ятовування (чітке формулювання того, що і як треба запам’ятати).
  2. Слід сформувати мотиви до запам’ятовування, набування знань, почуття відповідальності. Якщо людина належним чином не вболіває за справу, невідповідально ставиться до запам’ятовування, то вона швидко забуває.
  3. Необхідною умовою запам’ятовування є розуміння матеріалу, утворення смислових зв’язків, якщо вони недостатні. Неясний матеріал, як правило, не викликає інтересу й запам’ятовується гірше, ніж систематизований, зрозумілий. Варто зробити матеріал прозорим і привабливим. Наприклад, щоб запам’ятати номер телефону, кодуйте цифрові значення, групуйте цифри з відомих дат, схожих номерів і складайте смисловий вираз. Кожна людина виробляє власні прийоми аналізу й асоціювання матеріалу для запам’ятовування.
  4. Важливою умовою ефективного запам’ятовування є сприятливий психічний стан для засвоєння нового матеріалу. Погано сприймає матеріал людина втомлена, роздратована, пригнічена.
  5. Для кращого запам’ятовування і тривалого збереження повторюйте матеріал при заучуванні. Правильна організація повторень вимагає дотримування низки умов, зокрема розподілу їх у часі. Перші повторення мають бути інтенсивнішими, оскільки забування матеріалу на початку відбувається швидше, а пізніше темп можна уповільнити. Не варто повторювати надто часто, багато разів поспіль, оскільки це викликає гальмування й ускладнює утворення нервових зв’язків. Для успішного повторення матеріалу треба урізноманітнити інформацію, активізувати пізнавальну діяльність особистості.
  6. Краще вчити по одній годині 7 днів, ніж 7 годин поспіль в один день.
Вправи, що зміцнюють спостережливість і пам’ять


  1. Уважно подивіться на знайомий предмет, потім, заплющивши очі, образно уявіть його собі в подробицях. Розплющивши очі, ще раз погляньте на нього і зазначте, які деталі ви пропустили.
  2. Вивчений предмет спробуйте намалювати з пам’яті. Потім з’ясуйте, що забули намалювати.
  3. Опишіть із пам’яті риси добре знайомої людини. Спостерігаючи за цією людиною під час зустрічі, уточніть непомічені вами риси її обличчя.
  4. Подивіться на 7-15 дрібних предметів, а потім опишіть їх.
  5. Спробуйте добре роздивитися предмет у падінні. Потім опишіть його якомога точніше.
  6. Огляньте кімнату, запам’ятайте, що в ній стоїть. Потім заплющте очі й уявіть образ побаченого в подробицях.
  7. Задайте голос та інтонацію фрази знайомої вам людини й спробуйте із заплющеними очима уявно знову почути її. Потім повторіть фразу вголос, а під час зустрічі з цією людиною порівняйте „оригінал” з імітацією.

Ці вправи розвивають пам’ять: образи об’єкта спостереження швидко запам’ятовуються і тривалий час зберігаються, водночас удосконалюється здатність уявляти, аналізувати об’єкт із пам’яті без особливих зусиль волі.

Тренування пам’яті


Підбір вправ для тренування пам’яті залежить від індивідуальних особливостей, проте є і загальні положення, які варто враховувати кожному.

Пам'ять можна розвивати, безперечно виконуючи три правила:

  1. Праця.
  2. Наполегливість.
  3. Регулярність.

Не варто скаржитися на свою пам’ять. Ви знаєте тисячі слів рідної мови, знаєте купу найрізноманітніших фактів, зокрема, біографії цікавих для вас людей. До того ж, у вас хороший слух і нормальний зір. І якщо у вас, здорової людини, якісь негаразди з пам’яттю, то можете нарікати лише на себе.

Завжди прагніть зберегти віру в успіх. Негативні емоції – ворог пам’яті. Якщо ви схвильовані або налякані, то спершу заспокойтесь, і тільки після цього беріться за справу.

Проявіть волю і доведіть справу до кінця. Ми нічого вам не можемо порадити у випадку хронічних лінощів.

Хороша пам’ять – це хороше здоров’я. Чергуйте працю і відпочинок, розумову і фізичну роботу.

Тренуючи пам’ять, потрібно щоденно виділяти для цього хоча б півгодини. Слід не забувати про те, що протягом дня пам’ять працює нерівномірно. Найефективніше запам’ятовування – між 8 і 12 годинами дня та 17 і 19 вечора.

Добре активізує пам’ять чай, шоколад, сирі яйця, а от куріння знижує продуктивність запам’ятовування на 5%.

Корисні поради



  • Усе, що хочеш пам’ятати – уявляй! (Не уявляю – не пам’ятаю!)
  • Май на увазі: усе, що побачив, відчув, почув, - уже запам’яталось.
  • Легко пригадується тільки те, що уявив.
  • Не думай словами – думай образами.
  • Не картай себе за невдачі, а роби з них висновки.
  • Не заучуй уроків, а уявляй що-небудь цікаве, що допоможе пригадати потрібну інформацію.
  • Не заучуй вірші куплетами, а тільки цілком.
  • Не бійся забути, якщо уявив.
  • Не повторюй того, що вивчаєш, понад 4-5 разів поспіль, краще зроби це за 1 – 3 години.

    Джерело: http://te.zavantag.com/docs/643/index-8770.html

  • Поради для підготовки до іспиту
    1.    Залишіть для підготовки до іспиту достатньо часу, щоб не виникла ситуація, коли потрібно прочитати весь матеріал курсу в останню хвилину. Цей підхід дозволить значно підсилити вашу впевненість у своїх силах і знизити передекзаменаційний стрес, адже ви знатимете, що витратили достатньо часу на підготовку й підготувалися добре.
    2.    Складіть розклад своєї підготовки до іспиту, щоб ви змогли стежити за часом і моніторити свій процес. Залишіть час на відпочинок і розваги, щоб уникнути перевтоми.
    3.    Тільки-но ви помітите, що увага розсіюється, а ваш мозок почав утомлюватися, влаштуйте короткий відпочинок. Після того, як ви повернетеся до знань, почуватиметеся відпочилими й будете готові готуватися далі.
    4.    Експериментуйте з різними методиками підготовки, щоб заняття стали для вас розвагою і ваша      мотивація зросла.
    5.    Не пийте занадто багато кави і газованих напоїв; кофеїн тільки більше збудить ваш мозок і зробить його менш сприйнятливим до інформації. Харчуйтеся частіше і правильно; у період підготовки вашому мозку потрібно більше живильних      речовин.
    6.    Регулярні, але помірні фізичні вправи підсилять вашу енергію, прояснять мислення і      знизять відчуття стресу.
    7.    Спробуйте дихальну гімнастику або інші спроби розслаблення й подолання стресу. Вони допоможуть вам зняти напруження, підсилять концентрацію й   увагу, а також поліпшать сон.

Успіхів Вам !!!


Комментариев нет:

Отправить комментарий